Kadınlarda Saç Ekimi

Gün içerisinde yetişkin bir insanda ortalama 100-150 aralığında saç teli kopması yaşanması normaldir. Fakat bazı kadınlarda bu oran sınırın çok daha üstünde olmakta, başka faktörlerle engellenememektedir. Bu durum ise kişi için gittikçe büyüyen bir sorun haline gelmektedir.

Kadınlara Saç Ekilir mi? Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda saç ekimi gerektiren sebepler genellikle erkek tipi saç dökülmesi (andojenik)dir. Bu sorunu yaşayan kadınların duruma ilk müdahalesi, kozmetik veya ilaç sektörünün sunduğu kimyasal barındıran ürünler ile bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Fakat çoğunlukla genetik sebeplerden yaşanan bu saç dökülmesi bu tür ilaçlarla aşılabilecek bir sorun olmamaktadır. Ayrıca kadınlarda para, zaman ve moral kaybına sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda en iyi tedavi saç ekimidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Eğer dökülme yeni başladıysa ve engellenebilir bir aşamadaysa saçların daha kaliteli ve kalın çıkması için Özel Saç Bakım Saç Tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca Özel Saç Bakım Saç Tedavisi yöntemi vücutta birçok soruna iyi gelen en doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Fakat ilerleyen ciddi durumlarda saç ekimi donör bölge denen, saçların alınacağı bölgeden, kelleşme oluşmuş bölgeye saç köklerinin tek tek transfer edilmesiyle sağlanmaktadır. Kadınlarda iki kulak arası olan bölge yaklaşık 5-10 cm arasında bir ölçütte tıraş edilir. Üst kısımdaki kesilmeyen saçlar sayesinde bu alan kamufle edilmiş olur. Ya da kadınlar tarafından daha çok tercih edilen ve çok az uzmanın uyguladığı uzun saç ekimi yöntemi hiç saçlar traş edilmeden yapılabilinir. Kalem benzeri cerrahi bir alet ile seyrelmiş alanlara tek tek saç nakli yapılır.

Yaklaşık 7 saatlik bir operasyon yapılmaktadır. Saç köklerinin alınması için 3 saat, kanalların açılması için 1 saat ve açılan kanallara köklerin transfer edilmesi de yaklaşık 3 saat sürmektedir. Elbette bu süreler kişiden kişiye az da olsa farklılık gösterebilmektedir. Operasyon lokal anestezi altında ağrısız olarak yapılmaktadır ve operasyondan sonraki ilk üç gün hastanın dinlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kadınlarda ve Erkeklerde Saç Ekimi Yapılmasının Farkı Nedir?

  • Kadınlarda saç dökülmesi genellikle ön ve orta hatlarda yaşanır ve iki kulak arası alandaki saçlar genellikle dökülmez ve tam dökülme yerine genelde kısmi seyrelmeler yaşanır.
  • Kadınlarda saç ekimi yapıldıktan sonraki 3.gün ilk yıkama operasyonun yapıldığı merkez tarafından yapılır. Sonraki 10 gün boyunca her gün doktorun tarif ettiği şekilde evde kendileri yıkarlar. İki hafta sonrasında şok dökülme yaşanır. Operasyondan 3 ay sonra saçlar ince ince çıkmaya başlar ve gittikçe kuvvetlenir. 8. Ayın sonunda ise arzu edilen yoğun ve hacimli saçlara ulaşılmış olur.
  • Fakat kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri erkeklerden farklı olarak anemi (kansızlık) veya guatr hastalığına bağlı olarak da gelişebilir. Bu gibi durumlarda tıbbi müdahale ile iyileşme sağlanmadan saç ekimi yapılması faydasızdır. Ekilen saçlar da dökülecektir.